Dbaj o zęby – pij wodę! 4.5/5 (2)

Coraz powszechniejszy dostęp do różnorodnych informacji staje się pomocą w dbałości o zdrowie. Nie dziwią więc nasze poszukiwania jak najdoskonalszych, a przy tym i jak najmniej kosztownych sposobów jego zachowania. Wielką, zasłużoną popularność zdobywa woda. Doceniamy ogromne korzyści, jakie dla naszego organizmu przynosi jego nawodnienie. Pijąc odpowiednie ilości wody, usuwamy z organizmu niebezpieczne toksyny i przeciwdziałamy jego zakwaszeniu. Woda działa także korzystnie na poziom cholesterolu, redukuje cellulit, poprawia trawienie, przemianę materii, poprawia pracę wątroby, mięśni i nerek, reguluje także temperaturę ciała, zapobiega skurczom i bólom głowy. Odpowiednia jej dzienna dawka to od 1,5 do 3 litrów dziennie, w zależności od masy ciała. Zaleca się pice wody 30 min. przed jedzeniem i nie wcześniej niż 30 min. po posiłku.

Przynosi też ogromne korzyści w dbałości o zdrowie zębów i całej jamy ustnej. Pijąc często wodę wypłukujemy cukry, a tym samy pozbywamy się bakterii, odkwaszamy środowisko jamy ustnej. Jest to proces przywracający odpowiedni poziom pH. Wspomagane jest przy tym wchłanianie minerałów, co buduje naturalną warstwę ochroną zębów. Picie dużej ilości wody hamuje rozwój bakterii próchniczotwórczych. Usuwa suchość jamy ustnej, pobudza ślinianki do pracy oraz wypłukuje mikroby, które w tym czasie zdążyły się rozwinąć. Ślina to naturalna, zasadowa substancja myjąca usta, która dodatkowo reguluje poziom pH. Jeśli więc mamy problemy z jej produkcją, musimy sobie pomagać piciem wody. U osób z suchością w ustach próchnica ma tendencje do o wiele szybszego rozwijania się.

Jeśli woda ma tak zbawienne działanie, to zasadne jest pytanie, jaką wodę pić? Lekarze zalecają pić wodę bogatą w składniki mineralne, zwłaszcza fluor, wapń i magnez. Nie powinna to być jednak woda gazowana. Powodem jest dwutlenek węgla zawarty w napoju. Podczas jego rozpadu powstaje kwas węglowy, który zakwasza środowisko jamy ustnej. Ponadto woda z bąbelkami ma pH na poziomie 5-6, podczas kiedy woda niegazowana pH wyższe niż 7, czyli zasadowe, bardzo korzystne dla zachowania zdrowia jamy ustnej.

Nieocenione korzyści płynące z nawadniania organizmu, osiągane tak małym nakładem pracy i kosztów, powinny sprawić, że częste sięganie po szklankę wody stanie się codzienną praktyką

Oceń tekst