O tym, że higiena jest podstawą profilaktyki zdrowotnej nie trzeba nikogo przekonywać, warto jednak nieustannie zachęcać do systematycznej dbałości o swoje zdrowie. Nie zagłębiając się w szczegóły, przypomnijmy to, co najważniejsze. Aby poprawnie prowadzić takie działania profilaktyczne, trzeba zadbać o właściwe szczotkowanie zębów i przyzębia. Do tego celu najlepiej nadaje się miękka lub średniej twardości szczoteczka, która nie będzie raniła dziąseł. Co jakiś czas, to już według własnego uznania, ale nie rzadziej niż co trzy miesiące, należy wymienić szczoteczkę. Bardzo dokładne szczotkowanie, całej jamy ustnej, szczególnie w miejscach trudniej dostępnych – okolicach siódemek i zębów mądrości, pomaga w usuwaniu resztek jedzenia, a tym samym zapobiega demineralizacji szkliwa. Szczotkując zęby nie zapominajmy o szczotkowaniu dziąseł, podniebienia i języka likwidując pozostałości jedzenia. Pamiętajmy jednak o prawidłowym kierunku szczotkowania dziąseł – górne ruchem do dołu, a dolne ruchem do góry. Po umyciu, dobrze jest płukać jamę ustną specjalnymi płynami, wystrzegajmy się jednak płynów zawierających alkohol.
Codziennie wieczorem, aby zapobiec rozwojowi bakterii ,warto dodatkowo oczyści zęby za pomocą nici dentystycznej. Jeśli przy stosowaniu nici pojawią się krwawienia, oznacza to, że użyta nić jest niewłaściwa. Poprośmy wówczas naszego lekarza dentystę o wskazanie takiej, która będzie dla nas odpowiednia.
Dla wielu z nas ważne jest, by zachować białe zęby i wówczas sięgamy po pastę wybielającą. Należy to jednak robić bardzo ostrożnie i bardzo rzadko. Taka pasta może uszkodzić szkliwo. Najlepszym sposobem na białe zęby jest ich wybielania w gabinecie dentystycznym.